babski comber atrakcje imprezy

Babski comber ciekawostki o imprezie oraz atrakcje na babskiego combra. Wszystko, co powinnaś wiedzieć!

Historia combra

Ludowa zabawa o nazwie comber wywodzi się ze średniowiecza. Odbywała się zazwyczaj w tłusty czwartek, były tańce, jadło i popitka. Do Polski zwyczaj dotarł z terenu Niemiec. Nic więc dziwnego, że nazwa comber ma swój rodowód w języku niemieckim. Dodamy, że kiedyś najbardziej znanym był comber odbywający się w Krakowie, jednak tego typu zabawy odbywały się niemal w całej Polsce.

Babski comber – impreza dla pań

Obecnie dosyć popularnym zwyczajem jest babski comber, biesiada odbywająca się głównie na Śląsku. To zabawa osób płci żeńskiej, w przeciwieństwie do karczmy piwnej (gwarków) – zabawy męskiej, organizowanej w okolicy górniczego święta – barbórki.

Babski comber (zwany czasem spotkaniem gwarzyc) jak już wiemy, odbywa się w babskim gronie. Panie biesiadują przy stołach, bawią się i tańczą. Często biesiadom towarzyszą specjalnie przygotowane atrakcje. Babski comber, to zwyczaj popularny w środowiskach górniczych. Zdarza się, że panie stroją się (sztrychują) na okoliczność zabawy, niczym na Sylwestra lub bal karnawałowy. Dotyczy to zarówno fryzury i makijażu, jak i ubioru. Część pań ze środowisk górniczych zakłada wtedy eleganckie stroje górnicze.

babski comber atrakcje imprezy
Babski comber, to energetyczna impreza dla pań na Śląsku

Nieprzypadkowo podkreślamy, że babski comber, to impreza dla kobiet. Zazwyczaj panowie nie mają na nią wstępu, choć zdarzają się wyjątki. Na przykład część prac związanych z przygotowaniem babskiego combra to prace typowo męskie, więc panowie w nich pomagają. Wstęp na babski comber mają też panowie, dzięki którym panie się bawią. Kelnerzy, muzycy, barmani, itp.

Babski comber ma zazwyczaj swój specjalnie przygotowany scenariusz. Podczas wieczoru wiele się dzieje i warto wszystko uporządkować, przeprowadzić w zaplanowanej kolejności, aby o czymś ważnym nie zapomnieć. Impreza rozpoczyna się przywitaniem oraz wspólnym obiadem. Później dzieje się to, co zaplanowano, aby panie świetnie się bawiły. Zdarza się, że przygotowywane są specjalne śpiewniki, z których korzystają panie podczas wspólnego biesiadowania, któremu towarzyszy  śpiewanie.

Atrakcje babskiego combra

Ponieważ organizatorki babskiego combra dbają o to, aby ich biesiada była wyjątkowa, starają się wymyślić oryginalne atrakcje, które ją urozmaicą. Specjalny wystrój sali – to jedno, jednak mamy tu na myśli atrakcje o charakterze rozrywkowym i artystycznym. Jedną z nich może być znakomity karykaturzysta eventowy, nazywany jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Brzmi nieźle? Poniżej kilka informacji.

babski comber atrakcje imprezy
Babski comber atrakcje na imprezę. Bez pysznego jedzenie i kalorycznych słodyczy nie będzie imprezy!

Najszybszy karykaturzysta na babski comber

Usługi karykaturzystów eventowych cieszą się coraz większym powodzeniem podczas różnego rodzaju imprez firmowych i prywatnych (np. wesela), choć to wciąż rzadkość. Ponieważ impreza typu babski comber ma być wyjątkowa, planując taką atrakcję warto o kilku sprawach wiedzieć.

Profesjonalnych karykaturzystów eventowych (czyli takich, którzy dojeżdżają na organizowaną imprezę) jest w Polsce zaledwie kilku. W tym fachu liczy się talent, duże doświadczenie oraz bardzo szybkie rysowanie, aby w możliwie krótkim czasie narysować jak najwięcej uczestników / uczestniczek imprezy. Dlatego jeśli rysowane karykatury (z którym wrócą do domów uczestniczki babskiego combra) mają być wyjątkową atrakcją, wykonanie każdej wesołej podobizny winno trwać jak najkrócej. Pozowanie jednej osoby przez kwadrans, to zdecydowanie zbyt dużo czasu. Przecież każda rysowana pani chciałaby nie tylko otrzymać miły dla oka obrazek, ale też jak najszybciej wrócić do zabawy w swoim gronie.

babski comber atrakcje karykatury karykaturzysta
Babski comber atrakcje – zaproszenie najszybszego karykaturzysty, do kolejny powód dobrej zabawy, do tego sympatyczna pamiątka po imprezie

Jeśli w babskim combrze ma uczestniczyć kilkadziesiąt lub więcej niż 100 pań, warto zatrudnić artystę, który rysuje bardzo szybko. Szczepan Sadurski z Karykatury.com od lat rysuje dla prasy i telewizji, ale jest też karykaturzystą eventowym. Uświetnił ponad pół tysiąca różnych imprez, nie tylko w Polsce. Nieprawdopodobna szybkość (średnio 100 sekund na wykonanie jednej karykatury!), w dodatku atrakcyjne honorarium sprawiają, że ten artysta przez cały rok zapraszany jest na rozmaite imprezy firmowe i prywatne, odbywające się na Śląsku i w całym kraju.

Jak zamówić tę atrakcję na babskiego combra?

Jeśli uważasz, że pamiątka z babskiego combra w postaci dowcipnego portretu, w dodatku w najlepszym wykonaniu to dobry pomysł – odwiedź Karykatury.com. Na adres e-mail jaki tam znajdziesz, napisz: datę, miejscowość i orientacyjną liczbę uczestniczek imprezy. Szybko otrzymasz odpowiedź na temat dostępności terminu oraz wycenę. A ponieważ tego samego dnia w całej Polsce odbywa się wiele imprez, postaraj się skontaktować, póki termin jest jeszcze wolny.

Dodamy, że o tej atrakcji warto pamiętać, organizując nie tylko babskie combry, karczmy piwne i inne górnicze imprezy. Szczególnie oryginalnym pomysłem jest zaproszenie najszybszego karykaturzysty na wesele.

Babski comber atrakcje: (c) AtrakcjeWeselne.com + Sad

Zobacz też:
> Atrakcje na wesele woj. śląskie
> Karykaturzysta Katowice i woj. śląskie

Wybrane miasta, w których organizowany jest babski comber: Katowice, Bytom, Zabrze, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Chorzów, Piekary Śląskie, Sosnowiec, Będzin, Mysłowice, Żory, Lubliniec.