ciekawostki o barmanach barmani

Zadziwiające ciekawostki o barmanach, ich pracy i przygotowywaniu drinków. Jak zostać barmanem, jak powstały słynne drinki, rekordy barmańskie

Fakty na temat barmanów i ich pracy

1) Początków zawodu barmana można się doszukiwać na dworach królewskich i szlacheckich. Zatrudniano wtedy osoby, które dbały o sprawy związane z zakupem lub produkcją alkoholu, a podczas uroczystości dbały, aby kieliszki gości nie były puste.

2) Ponieważ przygotowanie drinków z kilku składników było dosyć pracochłonne, w XIX wieku w USA powstał zawód barmana.

3) Barman, to osoba przygotowująca drinki (najczęściej alkoholowe) oraz podająca je klientom.

4) Słowo barman pochodzi od angielskiego słowa barkeep. Była to osoba dbająca o porządek w pubie i sprzedająca alkohol.

Barmańskie fakty

5) Drinki podawane są zwykle w szklankach z grubym dnem. Dlaczego? Osoba trzymająca ciężką szklankę podświadomie uważa, że pije alkohol wysokiej jakości. A poza tym taką szklankę przez nieuwagę trudno przewrócić.

6) Co roku odbywają się mistrzostwa świata barmanów. Zawodnicy rywalizują w dwóch kategoriach: classic i flaring.

7) Podczas kursów barmańskich można poznać podstawy oraz tajniki zawodu barmana, mieszania drinków i techniki ich miksowania. Po odbyciu i zdaniu egzaminu, uczestnik kursu otrzymuje certyfikat.

ciekawostki o barmanach barmani
Ciekawostki o barmanach. Barmani i ich drinki

Flair bartending

8) Flair bartending, to sposób zabawiania gości przez barmanów. Jest to żonglowanie butelkami z alkoholem, efektowne nalewanie drinków do szklanek, itp. Po raz pierwszy ta technika pojawił się pod koniec XIX wieku. Bartender Jerry Thomas (1830-1885) słynął z przygotowywania swego słynnego drinku The Blue Blazer (Płonący drink). Został nazwany „ojcem amerykańskiej miksologii” i zyskał przydomek „profesor”.

Ciekawostki o barmanach

9) Próba przygotowania najdroższego drinka świata zakończyła się fiaskiem po tym, jak barman upuścił na ziemię butelkę 224-letniego koniaku, wycenianego na 77,5 tys. dolarów.

10) Według Księgi Rekordów Guinnessa, mężczyzna z Pensylwanii (USA) pracował w zawodzie barmana przez 79 lat (z przerwą na służbę wojskową), do końca swego życia.

11) W 2017 roku niemiecki barman przeniósł 26 wypełnionych szklanek na odległość 40. metrów.

12) Postacie z popularnej kreskówki Tom i Jerry swe imiona zawdzięczają drinkowi, jaki serwowali barmani w latach 20. XIX wieku. Składnikami drinku Tom i Jerry były: likier jajeczny, brandy i rum.

13) Drink o nazwie Malibu podobno powstał przez przypadek. Podczas transportu z Wysp Kanaryjskich do Europy, do nieuszczelnionych beczek z rumem dostały się kawałki ananasów.

14) Jest też inna legenda na temat drinku Malibu. Podobno stworzył go korsarz Sir Francis Drake, a obecne Malibu początkowo nazywało się El Drake (Smok).

Ciekawostki o barmanach: (c) AtrakcjeWeselne.com / Sadurski.com

Zobacz też:
> Barman na wesele
> Alkohol na wesele