Kataryniarz, to osoba grająca na katarynce. To skrzynka, coś w rodzaju instrumentu muzycznego, która wydobywa muzykę poprzez kręcenie korbką. Choć kiedyś była to częsta atrakcja na ulicach miast i podczas jarmarków, dziś to rzadkość. W Polsce jest tylko kilku kataryniarzy, którzy są wynajmowani na różne eventy, imprezy i pokazy. Kataryniarz na event – czy warto go zaprosić?
Spis treści:
Unikalna muzyka z katarynki
Kataryniarzy można sporadycznie spotkać na ulicach dużych miast, na festiwalach, jarmarkach, Dniach Miast i rozmaitych wydarzeniach kulturalnych. Czasem zapraszany jest np. do przedszkola czy szkoły albo na rodzinną uroczystość, np. wesele. Uświetniają dożynki, imprezy firmowe i nie tylko. Fakt, że jest to rzadkość (podobnie jak sztuka którą tworzą karykaturzyści) sprawia, że pojawienie się kataryniarza w jakimś miejscu, budzi zainteresowanie.
Historia kręcenia korbką
Pierwszą katarynkę skonstruował żyjący w XVIII wieku Włoch z Modeny, Giovanni Barberi. Potem wynalazek trafił do krajów Europy. W Londynie kataryniarzy było tak wielu, że angielski parlament rozważał wprowadzanie przepisów, które spowodują ograniczenie ich liczby.
Na tereny Polski katarynki i kataryniarze przybyli z Niemiec w XVIII wieku, a w kolejnym wieku muzyka z katarynek rozbrzmiewała coraz częściej. Przed II wojną światową w Warszawie było 470. kataryniarzy, a katarynki można było kupić w jednym z sklepów. W ostatnich kilkudziesięciu latach muzyka z kręcenia korbką rozbrzmiewa coraz rzadziej, można wręcz powiedzieć: sporadycznie.
Kataryniarz na event
Dziś kataryniarze zapraszani są głownie na rozmaite eventy, jarmarki i festiwale uliczne. Zainteresowanych przyciągają cichym, oryginalnym brzmieniem muzyki, oryginalnym wyglądam i ubiorem (często z dawnej epoki). Czasem też gadżetami, które mają przyciągnąć zainteresowanie i wzrok nie tylko dzieci. Może to być siedząca na katarynce kolorowa papuga ara lub sympatyczna, pluszowa zabawka. Kataryniarz może mieć losy, które osoby zainteresowane za niedużą opłatą wybierają, aby dowiedzieć się czegoś np. o swojej przyszłości.
Występ może być kilkuminutowy, może też trwać kilkadziesiąt minut. Brzmienie muzyki jakże odmiennej od współczesnych rytmów powoduje, że choć na chwilę chcemy jej posłuchać i dać się nią oczarować.
Wkrótce znajdziesz tu ofertę kataryniarza na eventy. Obecnie zapraszamy do skorzystania z usług karykaturzysty. Znany z mediów artysta, nazywany jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Dojazd w dowolne miejsce Polski.
Tu więcej: > Karykaturzysta na event
Kataryniarz na event: (c) AtrakcjeWeselne.com
Zdjęcia kataryniarzy (4): Andrzej Barabasz / cc by-sa 4.0, Hans Olav Lien / cc by-sa 3.0, cs:ŠJů / cc by-sa 3.0, NilsSvale / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Ciekawostki o katarynkach i kataryniarzach
> Malowanie piaskiem