wesele kiedy wręczyć zaproszenia ślubne

Jak wcześnie zaprosić na ślub i wesele gości? – to jedno z pytań, z jakimi mierzą się przyszłe pary młode. Odpowiedź ta to pytanie jest zależna od kilku spraw. Oto nasz poradnik, który pomoże w decyzjach

Ślub w wakacje i święta

Szczególnie jeśli wasz ślub ma odbyć się w okresie wakacji lub w popularne w kalendarzu święta (np. okres Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Sylwestra), warto zaprosić gości możliwie wcześnie. Część z nich na pewno ma swoje plany wakacyjne, wyjazdowe i świąteczne, z których nie będzie się w stanie wycofać, jeśli wasze zaproszenie tych planów nie wyprzedzi.

Kiedy wręczyć zaproszenia ślubne? Jak wcześnie?

Część osób uważa, że 3-miesiące przed terminem wesela wystarczy. Warto jednak zrobić to wcześniej, ale też niezbyt wcześnie. 4-6 miesięcy wydaje się być okresem rozsądnym, choć niektórzy np. na jesienny ślub zaczynają zapraszać już o okolicach Bożego Narodzenia roku poprzedniego.

Kiedy osobiście, a kiedy pocztą?

Jak wiadomo, na ślub i wesele część osób zapraszana jest osobiście, według kilku sprawdzonych systemów. Przyjęło się, że osoby mieszkające blisko – w tej samej miejscowości, odwiedzane są przez parę młodą osobiście i zaproszenie na ślub otrzymują wprost do ręki. W wielu przypadkach wysłanym pocztą zaproszeniom towarzyszy rozmowa telefoniczna, niedługo po wysłaniu zaproszenia.

A może zaprosić e-mailem?

Zaproszenia w formie cyfrowej (wysłane e-mailem) do niedawna nie były praktykowane i uważano je za nieeleganckie. Nie wypadało tego robić, chyba że dotyczyło to świetnie znających się osobiście równolatków, a nie osób ze starszego pokolenia (w porównaniu z wiekiem państwa młodych. Być może to już się zmieniło, jednak generalnie poczta elektroniczna jest najmniej eleganckim sposobem zaproszenia na ślub i wesele.

wesele atrakcje kiedy wręczyć zaproszenia ślubne
Kiedy wręczyć zaproszenia ślubne? Nieco wcześniej przed tym, jak zaprosisz najszybszego karykaturzystę, który zrobi wesołe portrety gości twojego wesela

Na ślub i wesele zapraszaj z wyczuciem

Niektórzy mieszkają za granicą lub często podróżują do innych krajów. Niektórzy mają rezerwacje, których już nie można odwołać bez strat finansowych. Albo też mają taki zawód, że często wyjeżdżają lub mają inne zobowiązania zawodowe, terminu których w w żaden sposób nie można przełożyć. W takich przypadkach z zaproszeniem na ślub i wesele lepiej nie czekać.

Możesz oczywiście twierdzić, że nie można nikogo traktować w specjalny sposób i zapraszać go przed innymi. Trzeba jednak takie osoby zrozumieć i starać się nie komplikować swoim zaproszeniem na ślub ich życia prywatnego oraz zawodowego. Ich sprawy w pewnych przypadkach będą miały priorytet. Trzeba te sprawy przeprowadzić z wyczuciem, szczególnie jeśli bardzo wam zależy na uczestnictwie w waszym weselu konkretnych osób.

Jak potwierdzić na przybycie na ślub?

Część par młodych na swoich zaproszeniach na ślub i wesele umieszcza informację (prośbę), aby oficjalnie potwierdzić przybycie (tzw. RSVP). To dosyć dobry pomysł, który ułatwi parom młodym planowanie spraw organizacyjnych i spowoduje uniknięcia nieporozumień.

Ponieważ nie wszyscy zaproszeni pamiętają o potwierdzeniu przybycia, do tych ostatnich którzy jeszcze oficjalnie nie potwierdzili udziału w weselu, należałoby zatelefonować. Jako para młoda będziecie mieli jasność co do liczby osób, które przybędą na wesele.

Jednak i tak zdarzają się przypadki losowe (choroba, itp) które pojedynczym osobom uniemożliwią udział w weselu. Tak jest prawie zawsze. Należy do tych spraw podchodzić z wyrozumiałością i nie mieć do kogoś pretensji.

Kiedy wręczyć zaproszenia ślubne: (c) Weselny Bywalec z AtrakcjeWeselne.com

Zobacz też:
> Wesele poza sezonem – poradnik
> Kiedy kupić wódkę na wesele