Marzeniem każdej osoby jest dzielenie się szczęściem z własnym dzieckiem. Niestety nie każdy dożywa dnia, gdy jego dziecko uczestniczy w jednym z najważniejszych dni życia – gdy ma miejsce ślub i wesele. Jak upamiętnić nieżyjącego rodzica podczas swojego wesela? Co z tradycyjnym podziękowaniem dla rodziców?
Spis treści:
Wesele jest, rodzica już nie ma
Wśród uczestników każdego wesela są rodzice państwa młodych. Cztery osoby, o ile życie tak chce. Ale są sytuacje, gdy w weselu może uczestniczyć trójka rodziców, gdyż jeden z nich nie żyje. Ten smutny fakt należy jakoś uczcić, upamiętnić osobę nieżyjącą. W delikatny i taktowny sposób. Tym bardziej, że częścią niemal każdego wesela są tradycyjne podziękowania dla rodziców. Za opiekę i całe dotychczasowe życie dwójki osób, które biorą ślub.
Fakt braku bardzo ważnej osoby w tej uroczystości należy upamiętnić i można to zrobić na różne sposoby. Szczególnie chodzi tu o zmarłego rodzica, lecz niektórzy w podobny sposób wspominają też zmarłego dziadka (dziadków).
Świeczka i tablica
Jednym z pomysłów jest zapalenie świeczki obok symbolicznej, mniejszej lub większej tablicy, na której będzie napis. Przykładowy napis: „Ta świeca płonie dla tych, którzy byliby tu z nami dzisiaj, gdyby niebo nie było tak daleko”.
Napis upamiętni przy okazji dziadków i inne ważne osoby z obu rodzin państwa młodych. Te, które już nie żyją, szczególnie gdy wydarzyło się to niedawno i osoby te wciąż żyją w pamięci. Na tablicy lub obok niej można też umieścić zdjęcie osoby zmarłej.
Niektórzy na stole weselnym stawiają symboliczne, małe zdjęcie zmarłej osoby. To sprawi, że czujemy iż ta osoba mimo wszystko uczestniczy w uroczystości i roztacza swoją miłością parę młodą.
Gdzie postawić świecę i tablicę? O tym trzeba zdecydować samemu. Nie w najważniejszym, ale też nie całkiem na uboczu weselnej sali. Tak, aby zwróciło na nie uwagę chociaż część gości wesela.
Upamiętnienie minutą ciszy
Oprócz postawienia tablicy w napisem i zapalenia świeczki, warto osoby zmarłe uczcić minutą ciszy, być może też bardzo krótkiej modlitwy. Chwila zadumy tylko na krótką chwilę zakłóci uroczystość na sali weselnej. Najlepszą ku temu okazją jest tradycyjne podziękowanie dla rodziców, jakie często jest spotykane na polskich weselach.
Miłym akcentem byłyby też odwiedziny pary młodej i złożenie kwiatów na grobie osoby zmarłej. W przeddzień lub dzień po ślubie. Będą to bardzo osobiste chwile pokazujące, jak bardzo ważne są tradycje rodzinne.
A może drzewo genealogiczne i balony?
Niektórzy robią ze zdjęć planszę ze schematem drzewa genealogicznego rodziny, którą ustawia się gdzieś na sali weselnej. Najlepiej drzewa genealogiczne obu rodzin. Składają się na nie (najlepiej) wspólne zdjęcia pary młodej, ich rodziców, dziadków i najbliższej rodziny, na przykład wraz z imionami. Najbliższa rodzina która przyjdzie na wesele, z pewnością to doceni. Fakt ten sprawi, że nieżyjące już osoby symbolicznie wciąż będą wśród żywych.
Pomysłem może być stworzenie spersonalizowanych balonów, napełnionych helem, na których będzie imię osoby zmarłej, lub także jej nazwisko i lata życia.
Formą wspomnienia osoby zmarłej, może też być poważny wiersz, na umieszczonej gdzieś kartce.
Spersonalizowane świece, wizyta na grobie
Niektórzy produkują świece, na których jest napis, typu: „Płomień na tej świecy przypomina nam o Tobie, Kochany Tato. Wiemy, że czuwasz nad nami w niebie”.
Upamiętnieniem zmarłej osoby która nie może uczestniczyć w ślubie i weselu, jest postawienia na grobie zestawu, na który składa się znicz, kwiaty oraz krótki napis. Na przykład zaczynający się od słów: „Kochana Mamo. Dziękujemy Ci…”.
Para młoda może też nazajutrz po ślubie położyć na grobie swój bukiet ślubny. To niesłychanie wzruszające oddanie hołdu dla zmarłej mamy lub taty. Podtrzymanie rodzinnej więzi i pokazanie, jak bardzo jest żal, że osoba nie dożyła szczęścia swego dziecka.
Podziękowania dla rodziców gdy jedno nie żyje – tekst i zdjęcia: (c) Weselny Bywalec z AtrakcjeWeselne.com
Zobacz też:
> Podziękowanie dla rodziców na weselu
> Podziękowanie dla gości za przybycie